III Forum BioGIS - podsumowanie
Wiadomość, opublikowana 08-03-2016

W dniach 24 - 26 października 2014 r. na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu i w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie odbyła się już III edycja Forum BioGIS – System Informacji Przestrzennej w badaniach różnorodności biologicznej.

Tegoroczne Forum skupiło się wokół wykorzystania narzędzi GIS w nauczaniu przyrody i biologii. Otwarcia konferencji, na którą przybyło ponad stu uczestników dokonali dziekan Wydziału Biologii UAM prof. Jerzy Błoszyk, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu Ewa Superczyńska oraz dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego Janusz Łakomiec. Na pierwszą, poznańską część Forum przypadło osiem referatów prezentujących możliwości wdrożenia GIS-u w edukacji przyrodniczej. Goście specjalni Forum – 46-osobowa grupa uczniów z Liceum w Puszczykowie wzięła udział w warsztatach GIS/GPS przygotowanych przez studentów z sekcji BioGIS Koła Naukowego Przyrodników UAM. Celem zajęć było opracowanie przez uczniów projektu przyrodniczej ścieżki dydaktycznej na terenie kampusu UAM.

Drugą część III Forum BioGIS stanowiły warsztaty GIS dla nauczycieli biologii i przyrody zorganizowane w Lądzie nad Wartą. Wzięła w nich udział grupa trzydziestu nauczycieli. Realizacja warsztatów odbyła się przy użyciu oprogramowania ArcGIS, aplikacji ArGIS Online i story maps, a także Quantum GIS i Google Earth. Zajęcia poprowadzone przez Macieja Nowaka i Krystynę Stachurę – Skierczyńską z Wydziału Biologii UAM oraz Martę Samulowską i Edytę Wykę z Esri Polska podzielone były na część terenową i kameralną. Łącznie odbyło się sześć sesji warsztatowych.